Elektrická Kona oficiálně: 204 koní míří do Ženevy

Jihokorejská automobilka Hyundai představila plně elektrickou verzi svého malého SUV Kona. Elektromobil slibuje dojezd 470 kilometrů a nabídne výkon až 204 koní. Hyundai svou novinku plnohodnotně ukáže na autosalonu v Ženevě, který začíná příští týden.

Po elektrickém Ioniqu vsází Hyundai na spojení dvou aktuálně největších trendů současného automobilového světa – elektromobility a SUV. Malá kompaktní Kona přebírá od sourozence s konvenčními motory silně osobitý design, tentokrát v provedení se zaslepenou maskou. Je o dva centimetry vyšší a o centimetr a půl delší.

Elektrická Kona nabídne dvě různá verze pohonného ústrojí. Základní provedení bude mít kapacitu baterky 39 kWh, elektromotor o výkonu 99 kW (135 koní) a dojezd 300 kilometrů. Varianta s dlouhým dojezdem zvládne na jedno nabití porci 470 kilometrů a její elektromotory vyvinou sílu 150 kW (204 koní). Točivý moment má dosáhnout 395 Nm.

Páčky z Ioniqu

V interiéru zaujme ovládací modul elektronického voliče jízdních režimů. Systém rekuperace kinetické energie je stejně jako u Ioniqu nastavitelný pomocí páček za volantem. Auto dostalo i průhledový displej za volantem v zorném poli řidiče. Z palubky vyčnívá sedmipalcový tablet Supervision. V armádě bezpečnostních asistentů nechybí systém pro odvrácení kolize s překážkou včetně detekce chodců.

Pro jihokorejského výrobce je elektrická Kona dalším krokem vstříc alternativním palivům. Vyvinula už vodíkovou ix35 a nedávno ukázala jejího nástupce jménem Nexo. První SUV pak automobilka Hyundai uvedla na trh před 17 lety, za tu dobu jich prodala už milion a půl. V portfoliu má SUV modely jako Santa Fe, Grand Santa Fe nebo Tucson. Nejnovější je právě Kona.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický