Hyundai Nexo na vodík je v Česku, ujede 800 kilometrů

Jihokorejská automobilka Hyundai ukázala v České republice svůj nejnovější vodíkový model Nexo. Auto dovezla na konferenci Čistá mobilita, kterou pořádalo ministerstvo životního prostředí. Nexo má dojezd až 800 kilometrů a v Jižní Koreji se prodává od konce letošního března.

Výkonný elektromotor vodíkového crossoveru poskytuje 163 koní a 395 Nm točivého momentu. Nádrže se plní jen asi 5 minut.

„Elektrický proud si Nexo vyrábí v palivovém článku prostřednictvím reakce vodíku se vzduchem, kdy jediným vedlejším produktem je čistá voda. Vzduch, který Nexo vypouští do ovzduší, je dokonce čistší než nasávaný,“ říká produktový manažer Hyundai Marek Trešl.

Auto ujede až 800 kilometrů. Nabídne přitom dost komfortní výbavu, která je srovnatelná s pěkně vybavenými modely prémiových značek. Nexo má mimo jiné autonomní dálkové parkování, kamerové sledování slepého úhlu a funkci samořízené jízdy po dálnici.

V Česku se zatím Nexo na trhu neobjeví, hlavně kvůli nedostatečné infrastruktuře. Jediná vodíková stanice funguje ve středočeských Neratovicích. Další by podle ministerstva dopravy měly vzniknout v příštích letech. Celkem má resort na podporu alternativních paliv k dispozici 1,2 miliardy korun.

„V energetice nám vodík umožňuje ukládat energii, která je nadbytečná z obnovitelných zdrojů – například uschovat ji na pozdější užití. V mobilitě nám vodík umožňuje jezdit s automobily a autobusy zcela bez emisí. V příštím roce by v ČR mělo začít vznikat několik vodíkových plnicích stanic. Já osobně doufám, že jich bude například šest,“ uvedl vedoucí oddělení vodíkových technologií ÚJV Řež Aleš Doucek.

Auta na vodík už v minulosti představili například značky Toyota nebo Honda.

Vodíková Toyota Mirai

Foto: Hyundai, archiv

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický