Elektrický Buick Enspire dohání dojezdem Teslu

Americká korporace GM ukázala světu koncept svého nejnovějšího elektrického crossoveru. Jmenuje se Enspire a přijíždí pod značkou Buick. Podle automobilky nejde jen o přestrojený Chevrolet Bolt. Moderní SUV má výkon přes 550 koní a zrychlení z nuly na sto za 4,1 vteřiny.

Enspire není jen o silném elektromotoru. SUV ujede na jedno nabití až 595 kilometrů. Tím dohání i americkou Teslu, současného tahouna světové elektromobility. Podle zástupců automobilky postačí k nabití na osmdesát procent kolem čtyřiceti minut. Společnost zatím neuvedla, jak výkonnou stanici k tomu budete potřebovat. S největší pravděpodobností zastaví technici do auta i technologii bezdrátového dobíjení.

Svěží crossover potěší také vaše oči. Má čisté a elegantní křivky zakončené agresivním rozšířením. Designérskou hříčkou je maska chladiče. Ta ukazuje evoluční vzhledový vývoj značky. Hlavní světlomety navazují na chromovou linku, která vede podél kapoty. Samotná konstrukce masky umožní její ambientní osvětlení.

Vysoko posazené zadní svítilny jsou také charakteristicky sdružené v jednu štíhlou linii. Ta tvoří „pseudospoiler“ pátých dveří. Zvýšený zadní nárazník, lemy blatníků a prahy lakované do černé barvy navozují terénní dojem. Spolu s velkými litými koly tím Enspire potvrzuje rysy crossoveru.

Elektrický potenciál

Futuristická kabina je plná dotykových OLED obrazovek. Na čelní sklo dostává řidič důležité informace, jízdní data a navigační pokyny ve formě rozšířené reality. Budoucnost se uvnitř spojuje s tradicí. Loketní opěrky jsou vyrobeny z pravého dřeva. Palubní síťové pokrytí bude podporovat připojení 5G.

Máme jen obavu, že slibovaná porce výkonu, luxusu a futuristických technologií negativně ovlivní cenu. Automobilka Buick patří mezi osvědčené značky s cenově dostupný auty. Enspire EV však míří do segmentu Tesly Modelu S nebo Jaguaru I-Pace. Pokud se crossover dostane do sériové výroby, rozdělí svou technologii také mezi ostatní modely General Motors.

Zůstane-li Enspire pouhým prototypem, automobilka Buick nevylučuje výrobu jiného elektrického modelu. Zástupci mateřského koncernu oficiálně potvrdili vývoj v oblasti elektromobility a General Motors vidí ve značce Buick dobrou volbu k elektrifikaci.

Trh s auty na baterie se dynamicky rozvíjí. Navíc jsou buicky populární na silném čínském trhu. Výrobce tak předpokládá možný prodejní úspěch plánovaných ekologických aut.

Foto: General Motors

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 126 posts and counting. See all posts by Jan Majurník