Mercedes-Benz vyrukuje na Teslu elektrickou třídou S

V segmentu luxusních sedanů sesadila americká Tesla tradiční lídry úspěšným Modelem S. Němečtí výrobci už vytáhli do boje a představují jeden model za druhým. Mercedes-Benz zahájil elektrickou ofenzívu plug-in hybridní třídou S, plně elektrickou třídou B a voltovými smarty. Čeká se také příchod plně elektrického prémiového sedanu EQ S.

Krátce po zahájení prodeje Modelu S se Tesla vyšplhala na první příčky nejžádanějších luxusních sedanů. To nenechalo tradiční lídry v segmentu chladné. Audi už vytáhla do boje svými modely E-tron. Mercedes-Benz nabízí v Americe plug-in hybridní S550e, sedan C, SUV GLE, elektrickou třídu B a elektrifikované smarty.

Výrobce luxusních automobilů teď oznámil uvedení vlastního elektrického sedanu EQ S. Zástupci koncernu Daimler uvedli, že EQ S bude rozměrově i designově podobný původní třídě S. Obě auta však nebudou sdílet stejnou platformu.

Konstruktéři prodlouží elektrickému „esku“ rozvor a zkrátí převisy. Vzniklý prostor vyplní nízko položené ploché akumulátory. Díky tomu má být karoserie posazena výše od podvozku.

Elektrická ofenzíva

Cena elektrosedanu bude začínat zhruba na dvou milionech korun. Jak bývá u luxusních výrobců zvykem, jde o základní cenu. Mercedes-Benz EQ S by měl být uveden na trh na začátku roku 2020, případně o dva roky později. Premiéru si elektrická třída S odbude v Evropě. Potom zamíří i do Spojených států.

Celosvětově půjde o jeden z deseti elektrických EQ modelů. Nová německá značka zaměřená výhradně na elektromobily zaštítí středně velké SUV a také třídu C. Ta by měla cenově a výbavově konkurovat rozvíjejícímu se Modelu 3 od americké Tesly. Přepracovaná třída A se objeví na evropském trhu už pod patronátem EQ.

Ostatní prestižní výrobci, jakými jsou Jaguar nebo Audi, také připravují elektrické sedany. Obě společnosti už předvedly elektrifikovaná SUV. Volkswagen zase vyslal do boje Mission E pod křídly stuttgartského Porsche. Mercedes-Benz zatím jen vylepšil stávající plug-in hybrid a nabízí S560e.

Pokud dnes toužíte po elektrickému sedanu, máte poměrně úzký výběr a pravděpodobně skončíte u Tesly. Blízká budoucnost však má tento poměr změnit.

Foto: Mercedes-Benz

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 123 posts and counting. See all posts by Jan Majurník