Kia odhalila elektrické Niro, pojede do Paříže

Korejská Kia do světa vypustila první fotografie připravovaného elektromobilu Niro. Ten vychází z designového konceptu prezentovaného na letošním veletrhu CES ve Spojených státech. Niro má zaslepenou masku, ujede přes 450 kilometrů na jedno nabití a pro jeho evropskou výstavní premiéru si Kia vybrala podzimní Paříž.

Kia voltové Niro poprvé ukázala na 5. ročníku mezinárodní výstavy elektromobilů v korejském Jeju. Čistě elektrická verze je logickým doplněním už nabízeného hybridu a plug-in hybridu. Niro totiž sdílí platformu s bratrským Hyundai Ioniq, který korejská automobilka taktéž nabízí ve třech různých variantách (přečtěte si naše testy elektromobilu, plug-in hybridu a hybridu).

Aerodynamická ráz elektromobilu stvořila návrhářská centra automobilky Kia v Kalifornii a v korejském Namyangu. Hodně se inspirovali ve studii, kterou Kia dovezla v lednu do Las Vegas na největší veletrh spotřební elektroniky na světě. Sériové provedení má obdobné prolisy na kapotě, shodné tvary fajfek denního svícení. Jiná jsou světla.

Zadní část je oproti studii mnohem střídmější, kopíruje tvary konvenčního Nira. Silueta crossoveru má dynamický ráz, domnělou robustnost vizuálně stimulují hodně vyřízlé podběhy.

Dojede dál

Oproti původním předpokladům by elektrické Niro mělo podle technických údajů přímo od automobilky dojet přes 450 kilometrů na jedno nabití. To s vysokokapacitním lithium-polymerovým akumulátorovým modulem o kapacitě 64 kWh. Ještě v lednu se mluvilo o dojezdu maximálně 380 kilometrů.

Kia nabídne ještě menší baterku, konkrétně modul s kapacitou 39 kWh, se kterým auto ujede něco přes 300 kilometrů. Pohonné ústrojí Nira vyvinula Kia speciálně pro novou generaci korejských elektromobilů.

Prodej elektrického Nira bude v Jižní Koreji zahájen ve druhém pololetí letošního roku a postupně se auto představí i na ostatních trzích včetně toho evropského.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický