Renault na český trh uvedl evropský bestseller Zoe

Francouzská automobilka Renault na český trh uvádí své elektromobily, včetně nejprodávanějšího elektrického auta v Evropě. Model Zoe startuje na 830 tisících. Elektrickou dodávku Kangoo Z.E. pořídíte od 700 tisíc, malé vozítko Twizy od 314 tisíc korun.

Renault Zoe

Renault Zoe se na český trh dostal po šesti letech, pro značku je to mimořádně důležitý model. Loni jeho prodeje vzrostly o 44 procent a Zoe je už třetím rokem po sobě nejprodávanějším elektrickým vozem v Evropě. Ve Francii dokonce Renault Zoe tvoří víc než polovinu prodejů elektrických aut.

Na český trh vstupuje nejnovější evoluce tohoto modelu, která se vyznačuje několika novinkami. Tou nejzásadnější je příchod nového motoru R110, který byl vyvinut během pouhých dvou let inženýry v Technocentre Renault jihozápadně od Paříže a ve výrobním závodě Cléon v Normandii, kde se motory pro Zoe vyrábí.

Elektrické stádo

Baterie má 41 kWh

Nová jednotka nabízí o 12 kW vyšší výkon než předchozí verze R90, motor teď vyvine sílu 109 koní. Řidiči budou těžit z vyššího výkonu především při pružném zrychlení na hlavních tazích.  „Díky tomuto zvýšení výkonu je nyní Zoe ještě více přístupný a univerzální při cestách mimo město,“ říká Elisabeth Delval z Renaultu.

Točivý moment 225 Nm je dostupný takřka od nulových otáček a Zoe se díky němu může svižně proplétat hustým městským provozem. Kapacita baterky je 41 kWh a francouzské elektrické mini zvládne podle údajů automobilky ujet až 300 kilometrů na jedno nabití.

Mimo evropský bestseller mezi elektrickými auty Renault na český trh uvedl také svou elektrododávku Kangoo Z.E., která ujede až 270 kilometrů na jedno nabití, a městské dvoumístné vozítko Twizy. Futuristický elektromobil je ale spíš jen doplňkem v elektrickém portfoliu francouzské automobilky.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický