Sportovní Nissan Leaf Nismo bude. Výroba začne do týdne

Elitní technici sportovní divize japonské automobilky Nissan si vzali do parády nový Nissan Leaf. Auto dostalo v rámci tuningové procedury přilnavé pneumatiky, vylepšené odpružení nebo upravené řízení. Pozadu nezůstala ani karoserie generující větší přítlačnou sílu. Trojbarevný Nissan Leaf Nismo s pravostranným řízením se začne vyrábět už na konci července.

Sportovní odvětví Nissan Motorsport představilo ostrou verzi populárního elektromobilu Nissan Leaf. Designéři vylepšili celkovou aerodynamiku úpravou komponentů karoserie. Modifikované části těla auta generují větší přítlačnou sílu a redukují odpor obtékajícího vzduchu. Toho se povedlo docílit také instalací přepracovaných 18palcových disků z lehkých slitin.

Nissan Leaf Nismo obouvá pneumatiky Continental ContiSportContact 5 s vysokou přilnavostí. Šikovné japonské ruce vyměnili sériové odpružení na vylepšené sportovní. Úpravy se dočkalo i řízení, auto tak nabídne lepší stabilitu i ovladatelnost.

Dosud není jasné, jaký vliv bude mít divize Nismo na výstupní výkon světově nejprodávanějšího auta na baterie. Úprava řídicí jednotky elektropohonu pomůže Leafu svižněji akcelerovat. Technici Nissanu popisují zrychlení verze Nismo jako delikátní, ale silné.

Vizuální změny exteriéru zahrnují emblémy divize Nissan Motorsport, bodová LED světla a osobitou plochou masku. Dále se ostrý Leaf může pochlubit přepracovanými nárazníky nebo dálkově ovládanými zpětnými zrcátky v černé barvě s červenými signaturami.

Rudé linie protkávají také interiér auta. Palubní deska ve stylu uhlíkového vlákna hostí sériový volant čalouněný alcantarou a unikátní přístrojový štít. Speciální sedadla a výplně dveří jsou prošívané šedou a červenou nití.

Národní poklad

Designéři Nisma už jednou navnadili fanoušky konceptem minulého generace Leafu Nismo RC, který se nakonec nedostal do sériové produkce. Krátce po uvedení nového elektromobilu na trh byla oznámena sportovní varianta znovu. Nissan oficiálně potvrdil zahájení její výroby na poslední červencový den letošního roku.

Nissan Leaf Nismo se nejprve objeví na domácím trhu. Zákazníci v Evropě nebo ve Spojených státech si budou muset na tichého Japonce počkat a není vůbec jisté, jestli se dočkají.

Automobilka také plánuje prodávat Nissan Leaf E-Plus se silnějším elektromotorem a většími bateriemi. Zatím není oficiálně potvrzeno, jestli tuningem divize Nismo projde i tato posílená varianta.

Foto: Nissan

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 126 posts and counting. See all posts by Jan Majurník