Olympionici v Tokiu pojedou na vodík, auta dodá Toyota

Tři tisícovky ekologických aut dodá japonská automobilka Toyota na letní olympiádu a paralympiádu v Tokio za dva roky. Ve flotile budou elektromobily i vodíková auta, včetně modelu Mirai anebo autobusu Sora. Toyota chce u tokijských her snížit vypouštěné emise na minimum. Automobilka to oznámila tento týden.

Mimo plug-in hybridních, čistě elektrických nebo vodíkových aut bude v Tokiu také velký prosklený autobus Toyota Sora s palivovými články. Sportovci budou vozidla používat pro přesuny v olympijské vesničce.

Vodíková Toyota Mirai

Sora je koncept autobusu budoucnosti, má dva elektromotory a nádrž přes 600 litrů. Uveze 79 lidí včetně řidiče. Už loni na podzim Toyota oznámila, že vodíkových autobusů by na olympiádu mělo vyrazit asi 100.

Základní technologie získávání elektřiny z vodíku reakcí v palivových článcích je převzatá z modelu Mirai. To je první sériově vyráběné auto na vodík, které je na evropském trhu už tři roky a postupně se začalo prodávat ve Velké Británii, Německu anebo Skandinávii. Srdce auta tvoří sada palivových článků a dvojice vysokotlakých dispenzorů, které pojmou až 5 kilogramů vodíku.

Toyota je od roku 2017 oficiálním partnerem Mezinárodního olympijského a Mezinárodního paralympijského výboru. Auta dodá i na hry v Pekingu v roce 2022 a Paříži v roce 2024.

Interiér Toyoty Mirai