Solární auto z Mnichova se dobíjí za jízdy, v palubce má mech

Mnichovská start-upová automobilka využila horké léto ve svůj prospěch. Technici společnosti Sono Motors testují efektivitu dobíjení u pilotního modelu Sion. Elektromobil čerpá energii ze slunečního záření pomocí solárních panelů umístěných na karoserii. Nabíjení funguje také za jízdy. S plnými akumulátory zvládne auto ujet až 250 kilometrů a bude stát kolem 400 tisíc.

Mladá automobilka Sono Motors založená v roce 2016 představila elektromobil Sion s integrovanými solárními panely. Konstruktéři umístili  všech 330 článků na kapotu, boky a střechu. Plně nabité baterie umožní dojezd kolem 250 kilometrů. Žhnoucí slunce dobije akumulátory při stání nebo za jízdy. Pokud zrovna nesvítí, můžete se Sionem zajet k nabíjecí stanici nebo se napojit do zásuvky. Energii můžete získat také od ostatních elektromobilů.

Solární auto má v palubní desce mech. Výtrusná rostlina filtruje vzduch a reguluje vlhkost. Podle zástupců výrobce nepotřebuje vodu ani jinou péči.

Uvnitř najdete také vyhřívaná sedadla, klimatizaci a velký multimediální systém s podporou konektivity mobilních telefonů. Podle generálního ředitele automobilky Laurina Hahna je Sion plně vybavené a zároveň jednoduché vozidlo bez zbytečných ozdob.

Sériová výroba se rozběhne za rok. Společnost Sono Motors už teď eviduje kolem pět tisíc objednávek. Základní cena by měla být 16 tisíc eur, tedy v přepočtu asi 408 tisíc korun. Do prodeje půjde solární elektromobil koncem roku 2019.

Foto: Sono Motors

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 126 posts and counting. See all posts by Jan Majurník