Elektromobily čeká do deseti let superboom

Výrobci elektromobilů se mohou upínat k roku 2025. To už by elektrická auta měla být podle průzkumu Bloomberg New Energy Finance levnější než vozy se spalovacími motory.

Tesla model x

Optimismus vzbuzuje počínající prudký pokles cen baterií do elektrických vozů. Podle analytiků proto nákup elektrických vozů v USA a Evropě výrazně zlevní už do roku 2025. Baterie v současnosti představují zhruba polovinu nákladů na výrobu elektromobilu. Cena baterií má ale do roku 2030 klesnout o zhruba 77 procent.

Náklady na elektromobil se brzy srovnají

Automobilka Renault, která vyrábí elektrický vůz Zoe, předpovídá, že celkové náklady na vlastnictví elektrického auta budou na počátku dvacátých let tohoto století srovnatelné s běžnými vozy se spalovacím motorem. „Máme dvě křivky. Jedna představuje snížení nákladů na technologii elektrických vozů, protože se objevují průlomy v technologických nákladech a zvětšuje se objem, takže náklady na elektrické vozy půjdou dolů. Náklady na spalovací motory půjdou nahoru jako důsledek přísnějších regulací,“ řekl agentuře Bloomberg viceprezident pro elektrické vozy Renaultu Gilles Normand.

Tesla model x zezadu

Nejen zástupci Renaultu, ale i technologického leadera mezi výrobci elektromobilů – americké Tesly, si už delší dobu v komentářích pochvalují levnější náklady na palivo a provoz elektrických vozů, které pomáhají vykompenzovat vyšší pořizovací cenu, kterou řidiči za auta s nulovými emisemi zaplatí. Analytik Colin McKerracher k tomu dodává: „Jakmile se pořizovací cena elektrických vozů více přiblíží pořizovací ceně benzinových, lidé začnou novou technologii více přijímat.“

Elektromobily v prodeji na internetu

K prosazení elektromobilů na českém trhu může pomoct také jejich prodej na internetu. Už brzy je začne prodávat internetový obchod s elektronikou Alza.cz. Auta bude nabízet výhradně přes internet. Jiné internetové obchody zatím elektromobily neprodávají a jejich nabídka se soustřeďuje do showroomů výrobců.

Nissan Leaf

„Zájem o elektromobily překonává naše očekávání. Znamená to, že si lidé konečně uvědomují jejich význam pro naše životní prostředí. To dobře vědí také automobilky a začínají vyrábět tyto vozy i ve středních cenových kategoriích,“ říká ředitel expanze Alzy Jan Moudřík. Jak už jsme psali, jako první upoutávku společnost vystavuje do konce června ve své kamenné prodejně v Holešovicích Volkswagen e-Golf.

Vzorem pro Alzu je Norsko

Alza v současnosti dokončuje jednání s významnými automobilkami, aby v následujících týdnech nabídla ucelenou řadu elektromobilů. „Věříme, že dokážeme po vzoru Norska změnit poměr elektroaut v České republice zásadním způsobem. Čím dostupnější tyto vozy budou, tím rychleji eliminujeme negativní dopad aut se spalovacími motory na prostředí, ve kterém žijeme,“ uzavírá Moudřík.

Loni se v Česku prodalo 271 elektromobilů, což je meziroční pokles o čtvrtinu. Ten se ale dá připsat čekání na realizaci slíbené podpory ekologické mobility státem. Celkově je v ČR registrováno přes 1200 elektromobilů. Počet dobíjecích míst přesáhl tři stovky. Elektrický model dnes nabízí většina významných automobilových značek, v roce 2020 s ním chce přijít i domácí Škoda Auto.