Britové následují Francouze, skončí s benzinem a naftou

Velká Británie chce od roku 2040 zakázat prodej aut se spalovacím motorem. Uvedl to ministr životního prostředí Michael Gove. V roce 2050 by podle něj měla být všechna auta na elektrický pohon. Oznámení následuje tři týdny poté, co stejný záměr představila i Francie.

„Není žádná jiná alternativa, než si osvojit nové technologie,“ řekl podle deníku The Telegraph britský ministr životního prostředí Michael Gove. „Konzervativci slibují, že zajistí, aby do roku 2050 nebylo na silnici žádné benzinové nebo dieselové auto,“ dodal.

Hybridní auta kombinují spalovací motor a elektropohon

Opatření se má podle listu The Guardian týkat také hybridů. Ministr Gove tvrdí, že ostrovní království kvůli znečištěnému životnímu prostředí přichází ročně o téměř 80 miliard korun. „Špatné ovzduší je ve Velké Británii největší riziko pro zdraví občanů a vláda je odhodlána konat co nejdříve to bude možné,“ uvedlo tiskové oddělení britské vlády.

Gove chce na modernizaci autobusů a změnu silniční sítě poskytnout přes sedm miliard korun, píše The Guardian. Kritici ale podle deníku The Independent varují, že zákaz přichází „příliš pozdě“. Britský list připomíná, že Liberální demokraté volali po konci prodejů dieselových aut už od roku 2025. Už za tři roky ale budou moci britské úřady vymáhat od řidičů naftových aut poplatky na silnicích s nejvíc znečištěným ovzduším.

Konec prodeje spalovacích motorů v autech od roku 2040 oznámil také francouzský ministr pro životní prostředí Nicolas Hulot. O zákazu uvažují například i Stuttgart, Mnichov, Madrid, Atény nebo Mexico City. Mimo to přichází zprávy přímo od automobilek, které od spalovacích motorů jako výhradního pohonu postupně opouštějí. Například Volvo bude od roku 2019 vyrábět pouze hybridy nebo elektromobily.