EU nezavede kvóty na elektrická auta

Německý list Handelsblatt se nejspíš seknul, když napsal, že Evropská komise chce urychlit konec spalovacích motorů tím, že stanoví povinné kvóty pro nízkoemisní auta včetně elektrických. Mluvčí komise tyto informace celkem rychle popřela.

Elektromobilita je budocnost

Handelsblatt napsal, že Evropská komise zvažuje, že by od roku 2025 nařídila evropským automobilkám vyrábět určitý podíl vozů s nízkými emisemi, tedy především elektrifikovaná auta. Zvláštní minimální kvóta by podle listu mohla být součástí balíčku mobility šetrné k životnímu prostředí, který chce komise zveřejnit do konce letošního roku. Výše kvóty je podle zdroje zatím otevřená.

Podobný systém bude zaveden v Číně. Ta se ho ale rozhodla odložit prý na nátlak kancléřky Merkelové zastupující německé automobilky. Osmiprocentní kvóta na prodej ekologických aut tak v nejlidnatější zemi světa bude zavedena místo příštího roku až v roce 2019.

Reakce z EU: Kvóty nebudou

Mluvčí Evropské komise ale přípravu kvót pro elektromobily v Evropě popřela: „Obecně řečeno, komise hledá způsoby, jak podpořit používání nízkouhlíkové energie a dopravy, žádný z nich však nezahrnuje kvóty pro elektrická auta,“ citovala mluvčí agentura Reuters. „Neděláme rozdíl mezi různými technologiemi.“

Elektromobily u nové rychlonabíjecí stanice Lidl na Barrandově