Ústup od dieselů potvrzují i prodeje aut v Belgii

Belgie patří k evropským zemím s největší oblibou naftových motorů v osobních autech. I tam se ale začíná potvrzovat odklon zákazníků od dieselů. V prvním pololetí tohoto roku po dlouhé době poprvé prodeje benzínových aut překonaly prodeje naftových.

Nejde zatím o nijak dramatická čísla, ale potvrzují evropský trend přesunu zákazníků od dieselů k benzínovým vozům a hybridům. Jak uvedla belgická federace automobilového průmyslu Febiac v zemi se za prvních šest měsíců roku 2017 prodalo 322 000 nových aut. Z nich bylo 48,5 procenta s benzínovým motorem, zatímco dieselů bylo 46,5 procenta. Přitom, jak připomněla agentura Reuters, před pěti lety jezdila po belgických silnicích tři auta ze čtyř s naftovým motorem.

Volkswagen

Kauza dieselgate se projevuje ve sníženém zájmu o nová naftová auta prakticky po celé Evropě. V zemi koncernu Volkswagen, který je jejím hlavním aktérem, se prodej dieselových aut v červenci propadl o 12,7 procenta, i když celková poptávka po nových vozech v zemi stoupla o 1,5 procenta. Oznámil to německý spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA).