Řídili jsme unikátní Nissan Leaf vyrábějící kyslík

Seznamte se s originálním projektem zelených střech na autech, kterým nevadí ani rychlá jízda. Vyzkoušeli jsme jediný elektromobil na světě vyrábějící kyslík a pohlcující CO2. Auto dokonce zaujalo žirafu, která k nám přišla na malou ochutnávku.

Auto zapadá do místního prostředí

Bez ztráty kytičky

Ačkoli to může znít sebevíc šíleně, tenhle Leaf má na střeše homologovanou ručně vyrobenou živou nástavbu v podobě zahrádky. Uvnitř se daří lokálním rostlinám, které rostou ve speciálním substrátu s minimální potřebou zavlažování. Pokud by jste se s autem vydali na dlouho cestu do jiných klimatických podmínek, nevadí, flóra je speciálně vybíraná, aby přežila v jakékoli části světa. Chytré konstrukční řešení umožní v případě potřeby zavlažovat zahrádku přebytečnou vodou z klimatizačního okruhu. Španělský systém PHYTOKINETIC prochází každodenními testy při rychlosti 120 km/h bez ztráty kytičky, a to doslova.

Efektivní výroba kyslíku

Střecha se zahrádkou nabídne mnohem víc než jen pozornost okolí, konstrukce poskytuje tepelnou izolaci a ušetří vám 30 % energie. Nejefektivnější výroba kyslíku probíhá při rychlostech 50-60 km/h, městský provoz tedy kromě životadárného plynu oživíte také zelení, která snižuje teplotu. Unikátní řešení dokáže pohltit zhruba 20 kg CO2 za rok, což se vyrovná zvýšení spotřeby paliva u spalovacího motoru auta, na které byste instalovali živou zahrádku. U elektromobilu s nulovými emisemi se efekt několika násobně zvyšuje. Z marketingového pohledu je živá střecha na autě doslova magnetem na pozornost.

Ze Španělska do Čech

Projekt má kořeny ve Španělsku, kde živá střecha jezdí na autobusu, chladírenském náklaďáku, Volkswagenu Transporter, dodávce a Nissanu Leaf, prozatím jediného elektromobilu na světě s touto nástavbou. Zahrádka na Leafu vznikala v Plzni, kam dorazil autor projektu Marc Grañén. Rostoucí zájem potvrzuje i nová objednávka z Kolumbie. Podle nákresů na Facebooku Phytokineticu, by měla další zahrádka zdobit střechu Nissanu NV 350.

Žirafí ochutnávka

Jedinečný elektromobil jsme měli možnost řídit v safari ve Dvoře Králové, kde aktuálně běží edukační projekt Safari s elektromobilem. Základem je Nissan Leaf s 30 kWh baterií, koženými vyhřívanými sedadly a speciálním navigačním systémem pro elektrická auta. Kromě pozornosti okolí vzbudil tento Leaf zájem i u žirafy, dokonce takový, že přišla ochutnat naši střechu. Nevěříte? Zachytili jsme pro vás tento jedinečný okamžik na video.

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 124 posts and counting. See all posts by Jan Majurník