ABB se bude podílet na stavbě evropské gigatovárny na baterie

Švýcarská strojírenská firma ABB se připojila k projektu výstavby největší továrny na baterie v Evropě. Tu připravuje společnost Northvolt. Obě firmy tak reagují na očekávaný růst poptávky od evropských výrobců elektromobilů.

Nabíjecí systémy pro auta ABB

ABB podle agentury Reuters bude v počáteční fázi do projektu investovat deset milionů eur, což je v přepočtu přes 260 milionů korun. Bývalý manažer automobilky Tesla a současný majitel firmy Northvolt Peter Carlsson chce vybudovat největší továrnu na baterie v Evropě, která by se velikostí vyrovnala Gigafactory firmy Tesla v Nevadské poušti. Gigafactory by měla být po dokončení v roce 2023 schopna ročně vyrábět baterie o ekvivalentu 32 gigawatthodin. Závod by měl podle plánů Tesly zahájit provoz už za tři roky.

Projekt za čtyři miliardy

Carlsson k projektu řekl, že bude stát čtyři miliardy eur (108 miliard korun). Pilotní projekt má stát 80 až 100 milionů eur. Carlsson počítá s tím, že se brzy připojí další producenti. ABB se do projektu zapojí v oblasti robotiky, automatizace a elektrifikace.

Elektromobilita je na vzestupu

 

Záměrem plánu, který počítá s růstem poptávky ze strany výrobců elektromobilů, je snížit závislost na bateriích z Číny a Jižní Koreje. Pro umístění závodu společnost Northvolt zvažuje švédská města Vasteras a Skelleftea. Rozhodnutí by mělo padnout do poloviny října.