V Evropě po kauze Dieselgate klesá zájem o naftové motory

Evropský svaz výrobců automobilů (ACEA) zveřejnil zajímavé údaje ze statistiky prodejů v patnácti starších zemích Evropské unie za první pololetí 2017. Ty potvrzují odklon části zákazníků od dieselů k benzínovým motorům po emisním skandálu Volkswagenu.

Prodej aut s benzínovým motorem ve zmíněných zemích poprvé od roku 2009 překonal prodej vozů s dieselem. Benzínová auta posílila o bezmála deset procent. (3,66 milionu kusů) Naopak naftové vozy oslabily o čtyři procenta. (3,49 milionu)

Část původních objemů prodejů naftových aut přetáhly vozy s alternativními pohony. Hybridů, elektromobilů a aut na plyn se prodalo meziročně o 35 procent víc. (skoro 393 000)

Pozor na nárůst emisí CO2

Generální tajemník ACEA Erik Jonnaert

„Alternativní pohon bude nepochybně hrát stále větší úlohu v dopravním mixu a všichni evropští výrobci do něj masivně investují,“ komentoval trend v prodejích nových aut generální tajemník ACEA Erik Jonnaert. Podle něj je ale důležité podpořit zájem zákazníků o nákup těchto vozů zavedením pobídek a rozvojem dobíjecích stanic v celé Evropské unii.

ACEA zároveň upozornila na to, že přesun od naftových k benzínovým autům zvyšuje emise oxidu uhličitého a ohrožuje plány na snížení těchto emisí. Naftová auta totiž vypouštějí méně CO2 než benzínová.