Toyota a Mazda se spojily kvůli elektromobilům

Ani jedna z nich nemá v současné nabídce čistý elektromobil. Proto se japonské automobilky Toyota Motor a Mazda Motor dohodly na vytvoření společné firmy, která bude vyvíjet technologie pro elektrická auta.

Schéma spolupráce společného podniku Toyoty s Mazdou

Společný podnik s názvem EV Common Architecture Spirit bude podle Toyoty vyvíjet technologie pro elektrická auta různých kategorií. Elektrický pohon dostanou minivozy, klasická cestovní auta, SUV vozidla i lehké nákladní automobily. Dominantní bude ve společném podniku Toyota, které bude patřit podíl devadesát procent. Mazda si přijde na procent, zbylých pět procent získá japonský výrobce automobilových součástek Denso. Mimochodem ten je největším dodavatelem Toyoty, připomněla ke zprávě agentura Reuters.

Elektromobily Toyota na čínský trh

Obě japonské automobilky informovaly o záměru spolupracovat na vývoji elektromobilů už začátkem srpna, kdy uzavřely partnerství. Toyota tak získala v Mazdě pětiprocentní podíl, zatímco Mazda v Toyotě jen podíl 0,25 procenta. Toyota, která je úspěšným průkopníkem a propagátorem hybridních aut, loni založila divizi pro vývoj vozů s elektrickým pohonem. Tu řídí prezident firmy Akio Toyoda. Firma oznámila záměr uvést v příštích letech elektromobily Toyota na čínský trh.