Motor nového Fordu Mustang má plánovací hlasitost

Mustang se stal prvním sportovním autem, u kterého se dá plánovat hlasitost zvuku motoru podle denní doby. V režimu „dobrý soused“ je hluk motoru výrazně potlačen, aby nerušil při ranní nebo večerní jízdě obydlenými oblastmi.

Steve von Foerster vymyslel režim „dobrý soused“

S nápadem na vylepšení Mustangu přišel zaměstnanec Fordu Steve von Foerster. Jeho sousedé si totiž stěžovali na hlučnost Foersterova Mustangu, kvůli níž dokonce volali policii. Režim „dobrý soused“ nabízí řidičům Fordu Mustang naplánovat, ve kterou denní dobu se má z výfuku ozývat sportovní řev a kdy má naopak vůz znít tiše, aby nedělal v sousedství zlou krev.

Některá sportovní auta už nabízejí aktivní výfukové soustavy, jejichž zvuk se dá regulovat stiskem tlačítka. Mustang je první, který umí hlasitost naplánovat. V menu palubního počítače můžete nastavit, že například mezi osmou hodinou večer a sedmou ráno má vůz startovat potichu.

O deset decibelů méně

V Evropě se prodalo skoro 30 000 Mustangů

Za novými funkcemi „tichý výfuk“ a „tichý start“ je nová výfuková soustava s aktivní klapkou. Ta jinak reguluje zvuk automaticky v závislosti na aktuálně zvoleném jízdním režimu – Normal, Sport a Track (závodní trať). Při posledním jmenovaném z výfuku vychází ostrý zvuk s hladinou intenzity zvuku 82 dB. „Cokoliv nad 80 decibelů začíná být pro lidi nepříjemné. Obtěžující zvuky typu mlýnku na kávu nebo sekačky na trávu mívají právě přes osmdesát decibelů,“ připomíná Matt Flis, konstruktér výfukových soustav ve Fordu. „Po aktivaci funkce tichého startu klesne hlasitost nového Mustangu GT přibližně o 10 decibelů, na mnohem příjemnějších dvaasedmdesát.“

Nejhorší je zvuk sekačky

Inovovaný Mustang bude mít plánovací hlasitost motoru

Podle nedávné ankety webu Ranker.com považují lidé vytáčení motoru v blízkém okolí svého bydliště za podobně nepříjemný hluk jako používání elektrického nářadí, štěkající psy nebo zkoušky hudebních kapel. Horší je už jenom sekání trávníku motorovou sekačkou brzy po ránu.

Od začátku roku 2015, kdy se Mustang poprvé ve své více než půlstoleté historii začal oficiálně prodávat v Evropě, jich Ford prodal už skoro třicet tisíc. Brzy přijde na evropský trh inovovaný Ford Mustang s upraveným motorem i podvozkem, pokročilými asistenčními systémy a funkcí „dobrý soused“.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 52 posts and counting. See all posts by Jan Říha