Škoda studentům nabídne sdílené fabie

Mladoboleslavská Škoda Auto se domluvila se zástupci tří předních pražských univerzit na vzniku komunitního carsharingu pro studenty. Pilotní provoz služby s názvem Uniqway spustí ještě letos. Jde o první projekt pod záštitou dceřiné společnosti mladoboleslavského výrobce Škoda Auto DigiLab.

Platformu pro sdílení vozů vyvíjí přímo studenti. „Vše jde odspodu,“ zdůraznil na setkání s novináři šéf českého zastoupení Škody Luboš Vlček. Koncept iniciovala Škodovka už v roce 2015, její čerstvý vývojářský inkubátor DigiLab se k projektu připojil letos. Spolufinancuje vývoj a studenty mentoruje.

Škoda Fabia

Škodovka si chce na nové carsharingové službě otestovat chování generace mileniálů a jejich přístup ke sdílené ekonomice. Ta se těší v poslední době velké popularitě například v podobě služeb Uber a Airbnb. Česká republika zatím dumá nad legislativním ukotvením podobných platforem. „Potenciál sdílené ekonomiky by mohl v Česku dosáhnout až procenta HDP,“ řekl serveru iHned.cz ekonom David Marek z poradenské společnosti Deloitte s tím, že procento HDP odpovídá asi 50 miliardám korun.

Mladoboleslavský výrobce propůjčí projektu šest aut, studenti si vybrali fabie ve vyšších výbavách. Každá z univerzit dostane dva vozy. Zkušební provoz je rozdělený na uzavřené a otevřené testování, přičemž auta by mělo v rámci pilotního testování sdílet na 300 studentů. Po stovce z každé ze tří univerzit. Systém půjde zřejmě ovládat pomocí mezinárodní studentské karty ISIC. Případný zisk z využívání služby Škodovka plánuje vrátit zpět do vývoje.

V České republice funguje už řada carsharingových služeb. Například Autonapůl, Car4Way, Ajo, Sharujeme nebo Emuj.

Interiér Škody Fabie

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický