Elektromobily Nissan budou kvůli chodcům při jízdě zpívat

Nová zvuková technologie dostala jméno „Canto“. Japonská automobilka ji představila na Tokijském autosalonu. Barva a výška tónu se mění podle toho, jestli auto zrychluje, zpomaluje, nebo couvá.

Název „Canto“ je odvozen z latinského „zpívám“. Zvuk se zapíná při rychlostech do 20 až 30 km/h, v závislosti na požadavcích příslušného trhu. S klasickým zvukem motoru nemá mnoho společného. Poslechněte si ho v klipu Nissanu:

 

 

„Důležitým prvkem Inteligentní mobility Nissan je to, jak se vozidlo začleňuje do společnosti. A v tom hraje důležitou roli zvuk,“ vysvětluje Daniele Schillaci, viceprezident pro prodej vozidel s nulovými emisemi. „Technologii jsme vyvinuli, abychom zvýšili bezpečnost chodců a přinesli charakteristický zvuk Nissanu – energický a sebejistý, autentický pro naši značku a vyjadřující naši jedinečnou pozici na trhu elektromobilů.“

Hlasitost tak akorát

Nissan LEAF 2018 pro Evropu

Hlavním cílem při vzniku technologie „Canto“ bylo vyvinout výstražný zvuk. Podle záměrů Nissanu má ale také obohatit zvukové prostředí typických městských ulic o charakteristický projev značky Nissan. Zvuk bude hlasitý natolik, aby byl jasně slyšitelný, a přitom příliš nerušil chodce, obyvatele a cestující. Využívat ho budou nové elektromobily značky Nissan.