Poptávka po ropě za 20 let bude podobná dnešní

Globální poptávka po ropě se v příštích dvaceti letech sníží jen nepatrně. Ve své zprávě World Energy Outlook 2018 to předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). I přes masový rozvoj elektromobility spotřeba petrochemických pohonných hmot podle ní nebude příliš klesat.

Pouliční lampa pro elektromobily

IEA odhaduje, že do roku 2025 bude na silnicích jezdit kolem padesáti milionů elektromobilů. Do roku 2040 se má jejich počet zvýšit na 300 milionů. Dnes jich po světě jezdí zhruba dva miliony. Světovou poptávku po ropě tento nárůst ale stlačí jen asi o dvě procenta.

„Řada komentátorů ropu odepisuje. Ano, platí to pro segment osobních aut a výrobu elektřiny, ale netýká se to to jiných sektorů. Konkrétně přepravy zboží a petrochemikálií,“ předpovídá vedoucí analytička IEA Laura Cozziová.

USA posílí těžbu ropy

Agentura očekává, že ve výrobě elektřiny se budou stále víc prosazovat obnovitelné zdroje. Jen solární elektrárny by do roku 2040 měly ročně přidávat na 70 gigawattů, což je zásadně víc v porovnání s ostatními zdroji. To se ale nejspíš nebude líbit Spojeným státům, které těží ropu z břidlic. Ta odolává nízkým cenám mnohem lépe, než očekávala většina analytiků. IEA odhaduje, že těžba ropy v USA i proto dál poroste. Na vrchol 17 milionů barelů denně se má dostat v roce 2020.