PSA elektrifikuje všechny modely do roku 2025

Francouzský koncern PSA nabídne do sedmi let u všech svých modelů elektrickou variantu. Zároveň plánuje instalovat technologie umožňující částečně autonomní jízdu do většiny svých aut do roku 2030. Na detroitském autosalonu to oznámil šéf společnosti Carlos Tavares.

“V roce 2025 bude koncern PSA stoprocentně elektrifikovaný,“ řekl Carlos Tavares na největším veletrhu aut ve Spojených státech. Cituje ho například americký list The Financial Times. Společnost PSA, která vlastní značky Peugeot, Citroën, DS, Opel a Vauxhall, chce na trh uvést 40 nových elektrifikovaných modelů.

Tavares upřesnil, že se PSA teď nechce vydat podobnou cestou jako švédské Volvo, které bude od roku 2019 na trh uvádět pouze hybridy nebo elektromobily. Od roku 2030 by podle Tavarese mělo 80 procent automobilů PSA schopno řídit samo za omezených podmínek, desetina nových aut za všech okolností. Informovala o tom agentura Reuters.

Citroën

Návrat do USA

Francouzský automobilový koncern PSA na detroitském autosalonu také znovu potvrdil touhu vrátit se na americký trh. Značka Citroën ho opustila v roce 1974 a Peugeot v roce 1991. Comeback má teď podpořit akvizice Opelu a Vauxhallu, které společnost z Rueil-Malmaison získala loni od General Motors. Opel byl dlouhá léta ve ztrátě.

Tavares řekl, že PSA ve Spojených státech brzy nastartuje carsharingové programy. Soustředí se na velká města. To by podle něj mělo „minimalizovat risk, že PSA nepochopí, co americký zákazník od společnosti očekává“. Zmiňuje to agentura AP. Automobilka PSA loni zvýšila celosvětový prodej o 15 procent na 3,63 milionu vozů.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický