Kalašnikovem proti Tesle. Zbrojař udělal elektromobil z Moskviče

Rusové oprášili 50 let starý Moskvič a připojili ho do zásuvky. Za oceánem tak americké Tesle vzniká nový konkurent… Alespoň ruský zbrojařský koncern Kalašnikov to tak vidí. Prototyp svého nového elektromobilu ukázal na mezinárodní vojenské přehlídce nedaleko Moskvy.

Ještě v roce 1997 se v závodě v Iževsku na půl cesty mezi Nižným Novgorodem a Jekatěrinburgem vyráběl Moksvič 412. Ten je také základem nového elektromobilu od zbrojařského koncernu Kalašnikov, kterému výrobce samopalu AK-47 přezdívá CV-1.

Plány jsou ambiciózní. Zrychlení z nuly na sto za šest vteřin, 350 kilometrů na jedno nabití. Kalašnikov chce vyzvat Teslu a myslí to vážně.

„Koncern Kalašnikov je v poslední době hodně aktivní ve všech možných oblastech. Začal vyrábět elektromotorky, které dodával ruské policii a které by teď už měl dodávat i ruské veřejnosti. Takže ty snahy posunout se někam jinam kromě výroby zbraní tady viditelné jsou. Já ten projekt považuji za reálný,“ řekl pro Český rozhlas technologický redaktor Lidových novin Luděk Vokáč.

Retro design bude mít oproti futuristickým teslám prachbídný koeficient odporu vzduchu. Zadek má pro Moskvič typicky zvednutou záď s vysokou nakládací hranou, vpředu je široká maska na míle vzdálená představě o aerodynamickém autě.

Jde ale stále pouze o prototyp a je otázkou, nakolik se povede výroba. Kalašnikov už loni na podzim přesedlal ze zbraní na elektrické motorky, elektromobil je vcelku logickým dalším krokem. Tesla ale může Rusko zatím dál přehlížet. I přes obří ztrátu za druhé čtvrtletí tohoto roku, která činí v přepočtu skoro 16 miliard korun, totiž dál expanduje. V Číně staví gigatovárnu za desítky miliard korun.

Foto: Kalashnikov Media

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický