Nástupce Rapidu pojede na plyn, ve hře je hybrid

Nový Rapid se bude jmenovat jinak, koupíte ho jen v provedení Spaceback a jeho sériovou podobu mladoboleslavská Škoda odtajní v březnu příštího roku v Ženevě. Na autosalon v Paříže přiveze Škodovka aktuálně odhalený koncept Vision RS, který napovídá, jak bude nástupce Rapidu vypadat. Novinka pojede na plyn, vyloučená není ani nějaká forma hybridu.

Média už měsíce spekulují o názvech Spaceback, nebo dokonce Felicia. Automobilka ještě oficiálně nové jméno pro nástupce Rapida nepotvrdila, návrat slavného jména do mladoboleslavské flotily ale není vyloučený.

Předobrazem nového Rapidu je nová studie Škoda Vision RS. Už první designové skici ukazují, jak výrazný vliv měla aerodynamika na tvary konceptu. Příď s originálně tvarovanými nízkými světlomety působí dynamicky. Sportovně střižená záď má dominantní difuzor a střešní spoiler. Studie Vision RS je 4356 milimetrů dlouhá, 1810 široká a jen 1431 vysoká. Rozvor náprav měří 2650 milimetrů.

Koncept vznikal ještě pod rukama bývalého šéfdesignéra Škodovky Jozefa Kabaně, který loni odešel do BMW. Ve Škodě ho nahradil Oliver Stefani. Vison RS odkazuje na závodní vozy automobilky a zároveň ukazuje směr, jakým se bude rozvíjet design sportovních vozů s přívlastkem RS, který v Mladé Boleslavi používají od roku 2000.

O použité technice Škodovka zatím mlčí. Podle informací serveru iDnes.cz od šéfa Škody Auto Česká republika Luboše Vlčka by měl ale nástupce Rapidu dostat čtyřválec 1.5 TSI ve verzích spalující benzin i stlačený zemní plyn. V průběhu roku se v médiích mluvilo také o využití mild-hybridního systému anebo technice z konceptu Vision X, která kombinuje pohon na CNG a elektromotor.

Vision RS je zatím poslední odtajněnou studií mladoboleslavského výrobce. Naposledy Škoda ukázala Vision X, z něhož bude příští rok vycházet malý crossover.  Vision E je zase předobrazem škodováckého elektromobilu, který dorazí za dva roky.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický