Kia Soul v novém – ostřejší design, silnější elektromotor a větší baterie

Společnost Kia Motors America na autosalonu v Los Angeles představila novou generaci crossoveru e-Soul s čistě elektrickým pohonem. Osobité auto má výkon 201 koní a akumulátory s kapacitou 64 kWh. Crossover je vyráběný v korejském závodu Gwangju a na evropských trzích bude představen v příštím roce. Dojezd se zatím testuje.

Nový e-SOUL s ostřejším designem používá moderní lithium-iont polymerovou baterii s kapalinovým chlazením a kapacitou 64 kWh, což znamená méně častou potřebu každodenního dobíjení. Akumulátor se v současnosti testuje za účelem stanovení přesného dojezdu podle normy EPA. Výsledky se očekávají počátkem roku 2019 a budou oznámeny v pozdějším termínu. Elektrická Kia také změnila rychlonabíjecí konektor a využívá nově přípojku CCS.

S modelem e-SOUL vždy byla spojena trocha kouzla a osobité prvky. Nová generace nabízí výkon 201 koní s točivý moment 395 Nm, tedy o 110 Nm více než současná verze. Ke zlepšení došlo i v oblasti jízdního chování a dynamiky, a to díky nezávislému zavěšení zadních kol. Elektromobil rovněž poskytuje řidiči řadu nástrojů k uzpůsobení stylu jízdy a využívání energie z baterie, jde například o:

  1. Čtyři jízdní režimy (Eco, Comfort, Sport a Eco+), které automaticky přizpůsobují výkon trakčního motoru, rekuperační brzdění, nastavení klimatizace a vyhřívání.
  2. Chytré rekuperační brzdění, ovládané prostřednictvím páček na sloupku řízení, umožňuje řidiči zpomalovat vozidlo a získávat elektřinu přeměnou kinetické energie, a tak prodlužovat dojezd. Řidič volí ze čtyř úrovní rekuperačního brzdění (0 až 3) v závislosti na jízdních podmínkách.
  3. Funkce ‚Brake and Hold‘ umožňuje pomocí páčky pod volantem zpomalit vozidlo úplně do zastavení a při jízdě prakticky používat jen akcelerační pedál.
  4. Systém chytrého rekuperačního brzdění přizpůsobuje svůj účinek v závislosti na vozidle jedoucím vpředu a zajišťuje hladší zpomalování po uvolnění akceleračního pedálu, zejména při sjíždění prudkých svahů

 

Foto: Kia

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 126 posts and counting. See all posts by Jan Majurník