Mercedes vyzve Teslu, v USA začne vyrábět elektromobily

Německá automobilka Mercedes-Benz investuje do rozšíření svého závodu v americké Alabamě miliardu dolarů, v přepočtu téměř 22 miliard korun. Ve fabrice nedaleko města Tuscaloosa zahájí výrobu elektrických SUV. Informovala o tom americká CNN. Luxusní divize Daimleru chce ve Spojených státech konkurovat tamějšímu největšímu výrobci elektromobilů Tesla.

Mercedes chce v centrální části Alabamy začít stavět příští rok. Podle americké televizní stanice ABC rozšíří stávající fabriku také o velkou výrobnu baterií na 93 tisících metrech čtverečných. V regionu to vytvoří na šest stovek nových pracovních míst. Už v létě Mercedes oznámil, že do nové fabriky na elektromobily v Číně investuje 735 milionů dolarů, asi 16 miliard korun. Informovala o tom agentura Reuters.

Interiér konceptu Mercedes Generation EQ SUV

„S fabrikami na výrobu aut a baterií v Evropě, Číně a teď i ve Spojených státech amerických bude naše celosvětová síť připravena na éru elektrických aut,“ řekl pro CNN Markus Schäfer, šéf výroby stuttgartské automobilky.

Éra elektromobilů

První elektromobil s trojcípou hvězdou ve znaku by se měl do výroby dostat v roce 2019. Automobilka svůj koncept elektrického auta představila už loni v Paříži. Jmenovat se bude pravděpodobně EQC a na jedno nabití zvládne ujet kolem 500 kilometrů. Podle informací serveru InsideEVs.com už si lze auto předobjednat například v Norsku. Rezervační poplatek je plně vratný, zákazníka přijde na 20 tisíc norských korun, asi 60 tisíc korun českých.

Norové už můžou od dubna objednávat také Audi e-tron, připomíná server MotorAuthority.com. To na trh přijde příští rok. Koncept svého elektromobilu ukázal ingolstadtský automobilový výrobce už před dvěma lety ve Frankfurtu.

Atraktivní sportovní Audi e-tron Sportback

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický