Prodej elektromobilů díky Číně na novém rekordu

Prodej elektromobilů ve třetím čtvrtletí letošním roku posílil meziročně o 63 procent. Ve světě se prodalo rekordních víc než 287 tisíc aut do zásuvky. Za růstem stojí hlavně vysoká poptávka v Číně.

Čínský elektromobil Zotye T700

Podle zprávy Bloomberg New Energy Finance (BNEF) je rekordní prodej ve třetím čtvrtletí o 23 procent vyšší v porovnání s předchozím čtvrtletím. Údaje zahrnují elektrické bateriové vozy i plug-in hybridní auta.

Tahounem elektromobility je Čína

Elektromobil Zotye E200 z Číny

Čína se na rekordním čtvrtletním prodeji podílela víc než polovinou. Projevily se tak vládní pobídky na nákup elektromobilů, které mají zlepšit problémy se smogem ve velkých čínských městech. Druhým největším trhem byla Evropa, která měla na celkovém trhu podíl 24 procent. Třetí je Severní Amerika.

„Čínská vláda se zaměřuje na posílení prodeje elektrických vozů,“ připomněla analytička Aleksandra O’Donovanová, která se na zprávě podílela a která se v BNEF věnuje dopravě. Kromě zlepšení ovzduší se podle O’Donovanové Čína snaží podpořit elektromobily domácí výroby, které budou konkurenceschopné na globálním trhu.