Nissan představil v české premiéře nový LEAF

Po světové premiéře v japonské Yokohamě představil Nissan druhou generaci úspěšného elektromobilu i v České republice. Do prodeje vstoupí až začátkem příštího roku, už teď se ale dá objednat v edici 2.ZERO. Kdy vyjedou první modely LEAF nové generace na české silnice a kolik budou stát?

Nový Nissan LEAF při premiéře v ČR
Nový Nissan LEAF při premiéře v ČR

Nový LEAF je vzhledově svému předchůdci na hony vzdálený. Nissan vsadil na klasičtější design, který by měl přilákat víc zájemců.  Moderní tvary, úzké efektní LED světlomety a maska ve tvaru V, jak je u nových Nissanů zvykem. To vše dá na starou „žábu“ zapomenout. Exteriér je ale vedlejší. Nový LEAF totiž láká hlavně na nové technologie, větší výkon i delší dojezd. Ten byl navýšen na papírových 378 km na jedno nabití. Reálně se počítá s hodnotou okolo 300 km, přičemž doba nabíjení je obdobná jako u předchůdce. Na rychlonabíječce zhruba 40 minut, doma 15-16 hodin. Více informací o novém Nissanu LEAF najdete zde.

Tři inteligentní systémy

Inteligentní systémy Nissanu LEAF
Inteligentní systémy Nissanu LEAF

Nissan udělal pomocí tří inteligentních systémů další krok k plně autonomnímu řízení. Systém ProPILOT zjednoduší cestování po dálnici. Převezme nad autem kontrolu, to samo zpomaluje a zrychluje v závislosti na provozu. Zároveň udržuje vůz v jednom pruhu. Pruhy zatím měnit neumí. Přestože se na dálnici auto řídí v podstatě samo, vyžaduje vaši ruku na volantu. Pokud ji sundáte, elektromobil vás bude do úmoru upozorňovat, abyste ruku vrátili. Systém ProPilot Park zase auto bez vaší asistence sám zaparkuje. Stačí stisknout tlačítko na palubce. Technologickým highlightem je systém e-Pedal. Po jeho aktivaci nepotřebujete brzdový pedál a zpomalujete povolováním plynového pedálu. Pokud pustíte plyn úplně, auto zastaví. Brzdový pedál tak použijete jen v krizových situacích.

Dorazí až v březnu

Zajímavý tvar LED světel
Zajímavý tvar LED světel

Automobilka do konce roku spustí v britském Sunderlandu výrobu nového LEAFU v evropské specifikaci. Kompletní ceník plánuje Nissan vydat začátkem příštího roku, kdy spustí i samotný prodej. Podle prohlášení zástupce automobilky by cena měla být podobná jako u předchozí verze. Už nyní si ale můžete objednat LEAF v edici s označením 2.ZERO a stát se jedním z prvních řidičů nového elektromobilu. První by měli na české silnice vyjet během března příštího roku. V této speciální edici stojí auto necelý milion, konkrétně 990 000 Kč. V tomto případě jde o elektromobil s vrcholnou výbavou. Samozřejmostí jsou inteligentní systémy, díky kterým auto sleduje jízdní dráhu, upozorňuje na provoz za vozidlem nebo rozpozná chodce a případně nouzově zabrzdí. V interiéru má  například 7“ obrazovku s dotykovým displejem, černé čalounění z recyklovaných tkanin nebo navigační systém NissanConnect EV s dotykovým displejem s podporou Apple CarPlay a Android Auto. Některé funkce auta je možné, stejně jako u starší verze, ovládat přes mobilní aplikaci. Pokud máte LEAF v nabíječce, můžete si například auto přes mobil předehřát nebo naopak vychladit. Zkrátka nový LEAF je krokem vpřed. Jestli bude úspěšnější než jeho populární předchůdce, se teprve ukáže.