Ford se chce vzepřít elektromobilem Trumpovi

Novou generaci elektromobilů chce Ford vyrábět v Mexiku. Padl tak původní slib, že je bude montovat v americkém Michiganu. V USA chce vyvíjet autonomní auta, takže plánovanou investici do závodu v Michiganu ještě zvýší.

Záměr firmy ještě mohou změnit neshody o budoucí podobu Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Podle zpravodajského webu CNN je totiž ve hře možnost, že Trumpova administrativa zavede na dovoz aut z Mexika vysoké daně.

Jak zavřít Trumpovi pusu

Reklama na elektrický Focus

 

Automobilka letos v lednu oznámila, že v závodě v michiganském Flat Rock investuje do výroby elektromobilů 700 milionů dolarů (v přepočtu asi 15,2 miliardy korun) a vytvoří tam 700 pracovních míst. Teď ale otočila, že tam nebude vyrábět elektromobily, ale autonomní vozy. Do jejich produkce chce vložit až 900 milionů dolarů (19,5 miliardy korun) a vytvořit 850 míst.

Elektromobily bude Ford vyrábět od roku 2020 ve svém závodě v mexickém Cuautitlánu. Žádná nová pracovní místa v něm ale vytvářet nebude. Ford zvolil novou strategii vyrábět všechna malá auta pro domácí trh ve svých stávajících závodech buď v Mexiku nebo v Číně. Doma si nechá produkci větších a ziskovějších modelů. Americkému prezidentovi automobilka vyhoví rozhodnutím, že nezruší žádnou z továren ve Spojených státech.

Americká závislost na Mexiku

Displej elektrického Fordu Focus

Všechny důležité americké automobilky vyrábějí některé z aut určených pro domácí trh v Mexiku. Všechny jsou zároveň závislé na dovozu mexických komponentů do svých závodů v USA. Budoucnost těchto automobilek ale ohrožují neshody kolem Severoamerické dohody o volném obchodu.

Ta určuje pro osobní a nákladní auta prodávaná v Severní Americe bez cla povinnost, že musí pocházet 62,5 procenta jejich součástek a materiálu ze Severní Ameriky. Vláda prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zvýšit tento podíl na 85 procent, z toho polovina má pocházet přímo z USA. Jednání o dohodě mají pokračovat až do konce března 2018.