Potvrzeno: BMW v Česku postaví obří polygon

Bavorská automobilka BMW oficiálně oznámila plán vybudovat na Sokolovsku zkušební centrum pro elektromobily a autonomní auta. Karlovarský kraj si vybrala z osmi desítek různých lokalit. Do polygonu na ploše 500 hektarů investuje BMW nejméně 200 milionů eur. Provoz plánuje zahájit v roce 2022.

Ještě minulý týden to byly jen spekulace, v pátek dopoledne ale předstoupil víceprezident BMW Herbert Grebenc před české novináře v pražské Hauch Gallery s jasnou zprávou: BMW svůj polygon pro testování autonomních aut postaví na západě Čech. „V plánovaném vývojovém centru v Sokolově budeme pokračovat například ve zdokonalování v revolučních oblastech, jakými jsou elektromobilita, digitalizace, autonomní řízení, stejně jako asistenční systémy,“ řekl Grebenc.

BMW i3 a i3s

Polygon vyroste na ploše přibližně 500 hektarů poblíž Sokolova, asi 30 kilometrů od hranic s Německem. Odtud to je na jih dvě a půl hodiny do centrály v Mnichově a zhruba stejně daleko na sever do Lipska, kde BMW vyrábí elektromobil i3 a hybridní supersport i8. „V Sokolově jsme našli ideální podmínky a lokaci pro testování vozidel. Otevření prvního vývojového centra ve východní Evropě vytvoří nové možnosti a současně bude milníkem v historii naší společnosti,“ uvedl Grebenc.

Stovky pracovních míst

Pozemky v oblasti Velké podkrušnohorské výsypky automobilka zakoupila od společnosti Sokolovská uhelná. BMW do regionu přivede několik set nových pracovních míst, což ocenila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová z hnutí ANO: „Pro Karlovarský kraj mají plány tak významného investora, jakým je německá automobilka BMW, naprosto zásadní význam. Náš region patří ke třem strukturálně postiženým krajům v republice, chybí zde výzkum, vývoj a inovace, potýkáme se s chybějícími pracovními místy, navíc Sokolovsko projde v budoucnu postupným útlumem těžby a lidé budou hledat nové uplatnění.“

BMW i8 před fabrikou v Lipsku

Na západě Čech chce svůj polygon pro testování autonomních aut postavit také česká investiční společnost Accolade. Záměr investovat do vzniku vlastního testovacího okruhu oznámil na jaře i ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok. BMW chce zahájit ostrý provoz svého oválu v roce 2022. Pro testování vozidel současně využívá zkušební centra v Aschheimu nedaleko Mnichova, v Miramas v jižní Francii, v Arjeplogu na severu Švédska a krátkodobě také bavorské letiště Hof-Plauen.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický