Vozy Mitsubishi budou vyvažovat odběrové špičky energetické sítě

Japonská společnost Mitsubishi Motors vstupuje do prvního pilotního projektu Vehicle-to-Grid neboli V2G. Jednoduše řečeno, jde o komunikaci mezi elektrifikovaným autem a inteligentní energetickou sítí.

Auto energii nejen čerpá ale i vrací do sítě

Prvními síťovými zdroji jsou už dnes palubní baterie elektrického pohonu modelu Mitsubishi Outlander PHEV. Díky technologii V2G je možné dosáhnout lepšího vyvážení odběrových špiček v energetické síti. Z ní totiž elektromobily nejen čerpají, ale zároveň energii dokážou vrátit zpět. A majitelé takových aut za to mohou být dokonce placeni.

Nizozemský ráj pro Outlander PHEV

Mitsubishi bude v takzvaném „poloprovozu“ nabízet záložní kapacitu a služby vyrovnávání zátěže sítě prostřednictvím dobíjecí infrastruktury NewMotion a vozů Outlander PHEV, které parkující v domácnostech nebo na pracovištích v Amsterdamu. Využita při tom bude platforma GIVe (Grid Integrated Vehicle) společnosti Nuvve. V Nizozemí je dnes k dispozici víc než 25 tisíc vozů Mitsubishi Outlander PHEV.

Spojení s nejlepšími

Outlander PHEV součástí projektu V2G

Japonci spojili síly se společností NewMotion, která je jedním z největších evropských poskytovatelů inteligentního dobíjení elektrických dopravních prostředků. A spolupracují také s nizozemským provozovatelem energetické soustavy TenneT, respektive společností Nuvve, která je celosvětovým leaderem v oblasti technologií V2G a implementace síťových služeb.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 52 posts and counting. See all posts by Jan Říha