Elektrické portfolio VW doplní náhrada za Phaeton

Německá automobilka ukazuje poslední dobou jeden koncept za druhým. Po skandálu s emisemi chce Volkswagen napravit svoji reputaci elektromobily. Lidové vozy z řady ID doplní náhrada za luxusní Phaeton. Velký sedan ID Vizzion se chystá především do Číny.

Interiér budoucího Vizzionu

Elektrické portfolio

První elektromobily nové generace společnosti Volkswagen sjedou z výrobní linky už za 21 měsíců. Zatímco Evropa se dočká i kompaktního hatchbacku, severoameričtí řidiči mají smůlu. V USA ukáže VW produkční verzi crossoveru ID Crozz. Jeho koncept jsme si mohli prohlédnout na několika autosalonech.

Těsně před ženevským autosalonem představí VW dalšího člena elektrifikované rodiny. Jde o vlajkový sedan debutující pod koncepčním jménem ID Vizzion. S tímhle modelem cílí Němci na čínský trh. Tamní kupní síla jde především po velkých sedanech. Vizzion je čtvrtým elektrickým konceptem v plánovaném portfoliu. Tam patří také elektrický minibus ID Buzz.

Čistě a minimalisticky

Automobilka nedávno zveřejnila první teasery budoucího modelu Vizzion. Fotografie vykreslují karoserii sedanu elegantně a zároveň emocionálně. Snímky jsou plné barev, ale téměř bez detailů. Celkový výkon předních a zadních elektromotorů by měl být 225 kW (306 koní). Elektrickou energii bude auto čerpat z lithiových akumulátorů o kapacitě 111 kWh. Očekávaný dojezd má být kolem 665 kilometrů.

Elektrická náhrada za Phaeton

Výrobce počítá i s autonomním řízením. Vizzion bude postavený na platformě MEB. Na té stojí řada dalších elektromobilů značky. Podle zástupců Volkswagenu nabídne interiér budoucnosti zcela nový pocit z jízdy. Provedení má být čisté, minimalistické, bez viditelných ovládacích prvků, nebo dokonce bez volantu.

Osobní přístup

Posádka má komunikovat s virtuálním hostitelem prostřednictvím hlasu a gestikulace. Software bude obsahovat osobní preference. Tomu auto přizpůsobí jízdní styl, hudbu a další zábavu. Koncept řídí zcela sám a umožní cestujícím volný program na cestách.

Elektrický hatchback

Neúspěšný luxus

Volkswagen ID Vizzion nepřímo nahrazuje luxusní sedan Phaeton. Ten má své základy v Audi A8 a v Bentley Continental. Phaetonu se nedařilo jak v Evropě, tak v severní Americe. Jeho výroba skončila v roce 2016.

Původní trio ID

Po nezdařilém pokusu o luxusním limuzínu dostala továrna zvaná „transparentní továrna“ za úkol produkovat elektrické Golfy. Tady také vzniknou elektrické verze ID pro Evropu. Auta pro čínský trh, vyhovující tamním požadavkům, budou vyráběny v Číně.

Praotec s jeho nástupcem

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 126 posts and counting. See all posts by Jan Majurník