BMW vydraží zlaté provedení modelů i3 a i8 pro charitu

Deset milionů korun je vyvolávací cena dvojice zlatých „íček“ mnichovské automobilky BMW. Mimořádně exkluzivní sběratelská edice v dvobarevném provedení, kdy zlatá přední část plynule přechází do černé zádi, se jmenuje Starlight a má připomínat hvězdnou oblohu. Výtěžek dražby získá Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

 „Proporčně a tvarově velmi specifický design BMW i3 a i8 doslova vybízí ke kontrastní úpravě vzhledu, a co víc – podtrhuje jejich výrazné charaktery. Působí přitom tak přirozeně a elegantně jako samotný ,hvězdný’ přechod z přírodní zlaté do hluboké černé barvy, “ popsal designér Zoltán Matuška, který měl edici Starlight na starosti.

Použité zlato má 24 karátů, které dodala německá společnost Liebscher Blattgold. Oba vozy jsou pokryty čtyřmi vrstvami zlata, z toho poslední čtvrtá vrstva tvořící strukturu je nanesena speciální ruční metodou. Zlato je použité také na vybraných prvcích interiéru, především výdeších ventilace, středovém panelu nebo kroužku loga na volantu a prahových lištách.

Zlato je dalším přírodním materiálem, které v hojné míře používá lipská fabrika BMW při kompletaci plug-in hybridního modelu i8 i elektromobilu i3. Karoserie je z karbonu a hliníkových slitin, uvnitř najdeme mimo jiné bombajské konopí, eukalyptové dřevo, výtažky z olivových listů nebo ovčí vlnu.

Naživo budou oba vozy k viděné od 21. června v pražském showroomu společnosti Invelt. Zkraje července je BMW vystaví na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Designér Zoltán Matuška, Dagmar Havlová a Jana Dvořáková, manažerka BMW i

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický