Elektrosporťák od VW veze absolutní rekord z Pikes Peak

Francouzský profesionální jezdec Romain Dumas za volantem elektrického sporťáku Volkswagen I.D. R Pikes Peak zvítězil v závodu do vrchu na Pikes Peak v Coloradu. Speciál od Volkswagenu se stal nejenom nejrychlejším elektromobilem v historii závodu, ale přímo absolutním rekordmanem od roku 1916, kdy se „Závod do oblak“ jezdí.

Pět let držel francouzský jezdec Sébastian Loeb s upraveným Peugeotem 208 rekord na slavném závodě do vrchu na Pikes Peak v Coloradu. Než se v pohoří Rocky Mountain v neděli rozjel čtyřicetiletý Romain Dumas, šampion vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans.

Dumas přijel do cíle v čase 7 minut a 57 vteřin, skoro o 17 vteřin rychleji než Loeb. Nikdo ještě trať dlouhou bezmála 20 kilometrů rychleji nezajel. Dumas proto v cíli sršel nadšením: „Neudělal jsem žádnou chybu. Tohle je těžký závod. Pikes Peak pro mě a můj tým byla výzva. Jsem na nás velmi pyšný.“

Pro server AutoWeek Dumas dodal, že se o víkendu zúročila práce za posledních šest let. Těsně před závodem ale tak optimistický nebyl.

„Závodní elektromobil poskytuje jen velmi omezenou zpětnou vazbu. Elektromotor, ani převodovka nevydávají praktický žádný hluk. Normálně to jsou důležité ukazatele pro kontrolu rychlosti. V závodním voze I.D. R Pikes Peak mám jen výhled ven a ukazatel na volantu,“ uvedl Dumas.

Elektrický sporťák od Volkswagenu vznikl spoluprací divizí R a Motorsport. Dvoumotorový I.D. R má výkon 680 koní, točivý moment 650 Nm a váží lehce přes tunu. Stovky dosáhne za dvě a čtvrt vteřiny.

 

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický