První elektromobil Mini uvede za rok, jméno tají

Už příští rok se na trh dostane sériové provedení prvního elektrického drobka z Velké Británie. A to přesně 60 let po představení prvního klasického Mini. Baterky a elektromotor vyrobí koncernové závody BMW. Větší podrobnosti včetně jména elektromobilu automobilka zatím tají.

Deset let uplynulo od pilotního projektu elektrického „miníka“ s názvem Mini E. Teď britská automobilka pod hlavičkou německého koncernu BMW odhalila několik skic detailů prvního čistě elektrického modelu značky.

Skici ukazují zaslepenou masku chladiče chystané novinky. Její šestiúhelníkový tvar je typickým designovým prvkem značky Mini, ale uzavřené provedení je zcela nové. Žlutý pás s logem E ve stejné barvě vytváří výrazný kontrast.

Druhý náčrt zobrazuje přitažlivý design kola elektrického Mini, který pochází z loňské studie Mini Electric Concept a dostává se do sériové výroby. Kola přebírají motiv žlutého pásu na mřížce chladiče a přidávají k němu vlastní asymetrické zakřivení.

„Mini je městská značka, a elektrické Mini je tak logickým dalším krokem směrem do budoucnosti,“ říká šéf designu značky Oliver Heilmer. „Tyto první skici ukazují naši vizi autentického designu, který vytváří most mezi historií značky a její elektrickou budoucností.“

Německo-britská spolupráce

První z velkosériově vyráběných Mini s elektrickým pohonem na baterie budou na trhu dostupné od roku 2019. Výrobu elektrického pohonu mají na starosti závody společnosti BMW Group v bavorských městech Dingolfing a Landshut. Samotný elektromobil vyrobí hlavní závod na montáž třídveřových modelů Mini v anglickém Oxfordu.

Britská automobilka Mini není na trhu aut do zásuvky nováčkem. Už od loňska nabízí plug-in hybridní model Cooper S E Countryman All4.

Elektrický koncept Mini

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický