Ford testuje sedačky robotickým zadkem

S testováním sedadel pomáhá Fordu robot jménem „Robutt“, který napodobuje lidské sedací partie. Rozměrově vychází z urostlého dospělého muže. Poprvé pomáhal s vývojem nové Fiesty.

Ford si nechal vyrobit robota, který dokonale simuluje nasedání do auta. Technici nejdřív vytvořili takzvané tlakové mapy na sedačkách. Podle nich naprogramovali testovací zařízení, které slouží k testování životnosti a trvanlivosti sedadel.

 

 

Robbut je pořádný kus chlapa

Robutt simuluje urostlého muže

Přezdívka „Robutt“ je slovní hříčka složená ze slov „robot“ a „butt“ (anglicky zadek). „Už od prvního nasednutí do auta si podle sedadla utváříme dojem komfortu a kvality,“ připomíná Svenja Froehlich, specialistka Fordu na trvanlivost materiálů. „Dříve jsme používali pneumatické válce, které se pohybovaly jen nahoru a dolů. S ‚Robuttem‘ můžeme velmi přesně simulovat skutečné lidské chování.“

Rozměrově „Robutt“ vychází z urostlého dospělého muže. Při vývoji nové Fiesty nasimuloval za tři týdny deset let běžného používání. Zvládl totiž pětadvacet tisíc cyklů nasednutí a vysednutí. Nový test Ford zavádí pro všechny evropské modely automobilky.