Dieselgate v USA: Volkswagen už zaplatil přes půl bilionu korun

Volkswagen ve Spojených státech zpětně vykupuje statisíce aut se sofistikovaným softwarem na falšování emisí. Skladové zásoby narostly na úctyhodných 360 tisíc „cinknutých“ dieselů. Výrobce má k dispozici 37 obřích parkovišť, které se stále plní. Z konta automobilky také zmizelo přes půl bilionu korun.

Motor 2.0 TDI

Statisíce uloženek

Skupina VW zaplatila přes 7,4 miliard amerických dolarů ve zpětném výkupu aut. V přepočtu to dělá téměř 153 miliard korun. Za tyhle peníze byste u nás koupili přes 368 tisíc nových modelů Golf v základní výbavě. Video z Detroitu (Pontiac Silverdome) ukazuje, jak obří je parkovací plocha.

Mezi odkladové parkoviště patří zastřešený fotbalový stadion na detroitském předměstí, bývalý papírenský závod v Minnesotě a pouštní hřbitov v Kalifornii.

Mluvčí Volkswagenu AG Jeannine Ginivanová uvedla, že vozidla po zpětném odkupu jsou odpovědně skladována a udržovaná tak, aby byla zajištěna jejich dlouhodobá provozuschopnost a kvalita. Auta budou moci být vrácena zpět do prodeje nebo vyvezena poté, co americké úřady schválí příslušné změny emisí.

Společnost se zavázala, že vynaloží v přepočtu více než 516 miliard korun na ochranu životního prostředí a kompenzace majitelům, prodejcům i státu. Němci odkoupí zpět přibližně půl milionu „nečistých“ dieselů. Tento proces bude pokračovat až do konce roku 2019.

Plán téměř splněn

Audi Q3 TDI

Automobilka musí odkoupit nebo opravit 85 % dotčených aut do června příštího roku. V opačném případě bude muset čelit dalším finančním postihům. Zástupci výrobce oznámili, že v únoru letošního roku „vyřešili“ 83 % dieselů. Společnost očekává, že požadavek amerických úřadů splní už brzy.

Ústředí VW

Vloni v dubnu uložil soud Volkswagenu povinnost zaplatit v USA téměř 89 miliard korun. Společnost byla obviněna ze třech trestných činů. Automobilka v záři roku 2015 připustila, že jejich software obchází emisní testy už od roku 2009. Kauza Dieselgate stála křeslo generálního ředitele společnosti. Není divu, že se Volkswagen pustil do masivní elektrifikace.

Video: Jon Worth

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 126 posts and counting. See all posts by Jan Majurník